طراحی سیاه قلم

آموزش طراحی با مداد از چهره انسان طبیعت و منظره

چارپایه هنری و انواع چارپایه نقاشی Stool

چارپایه هنری و انواع چارپایه نقاشی Stool

چارپایه Stool:

چقدر لذت بخش است زمانی که برای ساخت یک اثر هنری مدت زمان زیادی را ایستاده مشغول به کار بوده ایم و اکنون یا پس از کار بر روی یک چارپایه یا صندلی راحتی کمی استراحت می کنیم.

به خصوص زمانی که کار به نتیجه رسیده، یا در شرف تمام شدن است، و عذاب آور است زمانی که مدت طولانی را رویی یک صندلی نامناسب با رایانه یا با میز طراحی بخواهیم اثری را با دقت زیاد خلق یا اجرا نماییم البته، چارپایه فقط برای استراحت نیست بلکه برای طراحی از فیگور و طبیعت بی جان نیز به کار برده شود، گاهی چارپایه صرفن نوعی مدل محسوب می گردد.

چارپایه های مورد استفاده برای کارهای هنری با صندلی های معمولی متفاوتند. عمده تفاوت آنها در این است که صندلی دفاتر و شرکت ها دارای قطعاتی اضافه تر از چارپایه های هنری است و برای استراحت ساعد دست، تکیه گاه پشت، یا گردش به جهت های مختلف، تغییر ارتفاع و غیره مورد استفاده دارند.

چارپایه های هنری برای این که فرد تسلط بیشتری بر کار داشته باشد و هنگام کار حالت استراحت به خود نگیر یا برای داشتن تمرکز کافی در موقع کار،آنها را ساده و بدون پشتی می سازند.

 از گذشته تا بحال چارپایههای جز لاینفک کارگاه ها، شرکت ها یا اموزشگاه ها بوده اند.آنها همانند بسیاری از وسایل یا ابزارهای اطراف ما و متناسب با شرایط و موقعیت های مختلف دارای تفاوت و شکل های گوناگونی هستند البته در کل اساس همه آنها مشابه یکدیگر است:

محل نشستن یا یک صفحه که حدود ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر بالاتر از کف زمین است، و یک پایه که می تواند از یک تا چهار قطعه تشکیل شده باشد، ولی در بعضی چارپایه ها از چرخ و صفحه ی گردان که به وسیله پیچ یا فنر بالا و پایین می شود یا قطعات مستحکم کننده ما بین چارپایهها که برای استحکام بیشتر استفاده می شود تشکیل شده اند.

اما نوعی چارپایه طبیعت نیز وجود دارد که برای نقاشی در طبیعت یا بیرون از فضای کارگاه به کار می رود و قابل جمع شدن، سبک و معمولن از پارچه های برزنتی یا نایلونی محکم ساخنه می شود تا به راحتی بتوان آنها را با خود حمل نمود. در گذشته از این چارپایه ها فقط برای نشستن در زمان کار یا بعد از آن استفاده می شد، ولی نمونه های کنونی دارای کیف هایی برای حمل ابزار هستند تا طراح و هنرمند ابزار کمتری را با خود حمل نماید.

 به طور کلی چارپایههای طبیعت حالت کوله پشتی داشته، می توان انها را بر پشت حمل نمود، این کار باعث سهولت در حمل ابزارهای دیگر می شود.

برخی از چارپایه های طبیعت حالت کوله پشتی داشته، می توان آنها را بر پشت حمل نمود، این کار باعث سهولت در حمل ابزارهای دیگر می شود.

برخی از چارپایه های مخصوص طبیعت دارای چرخ هایی برای حمل آسانتر هستند و بسیاری از افراد آنها را نسبت به انواع دیگر ترجیح میدهند.

چارپایه هایی که در این جا آورده شده اند به چند گروه تقسیم و به آسانی می توان آنها را از یکدیگر تفکیک نمود. ولی لازم به ذکر است که در هر نوع از تقسیمات، انواع مختلفی از چارپایه ها وجود داشت که امکان گنجاندن آنها به صورت تصویری میسر نبود اما سعی شد بهترین آنها که بیشترین استفاده را برای هنرمندان دارند آورده شوند.

از جمله به این موارد میتوان اشاره کرد:

۱ – چارپایه هایی که در کارگاه های هنری اعم از نقاشی، گرافیکف معماری، رشته های صنایع دستی و … استفاده می شوند.

۲ – چارپایه های مختص به طراحی و نقاشی در طبیعت

۳ – چارپایه هایی که دارای پشتی هستند و برای کارهای دفتریف استراحتف یا به عنوان میز مطالعه، کامپیوتر، میزهای اداری و … مورد استفاده قرار می گیرند.

بعضی سه پایه هایی که توسط تولید کنندگان ابزار هنری به بازار عرضه می شوند دارای مشکلاتی هستند که پس از مدت کوتاهی نمود پیدا م یکنند.

به طور مثال سه پایه هایی که تکیه گاه بوم انها با یک پیچ به پایه اصلی متصل می شوند پس از مدتی استفاده توانایی ثابت نگه داشتن بوم ها را نداشته، زمان نقاشی کردن ثبات خود را از دست می دهند و با هر ضربه ی قلمو جابجا شده، آزار دهنده می شوند.

%d8%a7%d9%85%d9%88%d8%b2%d8%b4-%d9%86%d9%82%d8%a7%d8%b4%db%8c-%d8%aa%da%a9%d9%86%db%8c%da%a9-%d9%85%d8%af%d8%a7%d8%af-%d8%b1%d9%86%da%af%db%8c-%da%af%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b4

%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%af-%d9%be%d8%b3%d8%aa%db%8c

آموزش خط خودکاری

آموزش زبان انگلیسی نصرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید مدل نقاشی
فروش کتاب هنذی