طراحی سیاه قلم

آموزش طراحی با مداد از چهره انسان طبیعت و منظره

قاب ترسیم Tracing frame

قاب ترسیم Tracing frame

قاب ترسیم Tracing frame

قاب ترسیم Tracing frame

قاب ترسیم Tracing frame وسیله ای است جهت انتخاب محیطی که کشیدن آن را بر روی بوم یا برگ نقاشی ساده تر میکنه. گاهی در هنگام نقاشی کشیدن نمیدانیم از کجا شروع به نقاشی کنیم، قاب ترسیم به ما این امکان را میدهد تا با این وسیله یک قسمت محیط را انتخاب و با توجه به چیز هایی که در کادر میبینیم نقاشی را شروع کنیم.

قاب ترسیم یک صفحه شیشه ای است که طراح آن را مقابل موضوع (اشخاص یا اشیاء) قرار میدهد و با مداد مومی خطوط مدل را مستقیما روش شیشه ترسیم میکند (البته، ترسیم خطوط دقیق مستلزم دید ثابت و یک چشمی است).

روی شیشه ی قاب های ترسیم خطوطی جهت سهولت در ترسیم و آسایش طراح در نظر گرفته شده است.

 اندازه بعضی از قاب ها، طلایی در نظر گرفته شده، خطوط تقسیمات جهت به دست آوردن ترکیب بندی(کمپوزیسون) به کار میروند.

کسانی که میخواهند یک نقاشی واقع گرایانه (ریالیستی) با پرسپکتیو صحیح داشته باشند میتوانند از این وسیله جذاب استفاده نمایند. حتی میتوان از آن برای هنر جویان مبتدی که میخواهند با پرسپکتیو (خطای دید) آشنا شوند استفاده کرد.

با توجه به تصویری که توسط آلبرشت دورر ترسیم شده است میتوان گفت که در زمان این هنرمند یا توسط وی از وسایل مشابه (قاب ترسیم) برای به دست آوردن پرسپکتیو صحیح استفاده می شده است. در سده های چهار دهم و پانزدهم میلادی نقاشی همچون جوتو، پااولواچلو ، پیرو دلا فرانتچسکا و هنرمندان دیگر برای کشف و دستیابی به قوانین پرسپکتیو یا علم مناظر و مرایا به کشف و مکاشفه پرداختند. که توسط هنرمندان در اواخر دوران رنسانس (قرن شانزدهم میلادی) این علم تکامل یافت.

بدن تردید لعوناردو داوینچی، میکل آنژ (میکل انجو بوناروتی)، رافاعل سانزیو و معمارانی همچون برونلسکی از جمله هنرمندانی بودند که در این راه گام برداشته، آن را تکمیل نمودند. سپس هنرمندان زیادی تلاش کردند تا راه آموزش و فراگیری این علم را برای دیگران همراز سازند. به همین منظور دست به ابتکاراتی زدند که منجر به ساخت وسایلی همچون منظره یاب ها و قاب های ترسیم گشت.

منبع برخی از مطالب سایت آموزش نقاشی با مداد رنگ هنر آباد: کتاب مواد و ابزار هنری ۱ ابزار آلات هنری نویسنده: عیسا امیری چولاندی

 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــ پک پیشنهادی سایت هنر آباد ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

آموزش طراحی منظره با رنگ روغن 

آموزش نقاشی منظره

خرید آنلاین

آموزش خط خودکاری

آموزش زبان انگلیسی نصرت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید مدل نقاشی
فروش کتاب هنذی