طراحی سیاه قلم

آموزش طراحی با مداد از چهره انسان طبیعت و منظره

تاریخچه قلم نی

تاریخچه قلم نی ، انواع قلم نی خوشنویسی

تاریخچه قلم نی

تاریخچه قلم نی خوشنویسی ، سایت هنری آموزش طراحی و نقاشی در نظر دارد تا مطالبی در باب ابزار کار هنری  انتشار دهد تا هنرمندان عزیزی که علاقه مند به دیگر سبک های هنری هستند و یا به هر دلیلی دوست دارند هنر خود را با خطاطی و یا کار های گرافیکی هاشوری تلفیق نمایند با دیگر ابزار هنری آشنا شوند و در آموزش طراحی و آموزش نقاشی به شاگردان خود این ابزار را معرفی نمایند تا افراد با طرح های خلاقانه خود طراحی ها و نقاشی های خود را با دیگر هنر ها تزئین کنند و یک طرح خاص و ایده آل به وجود آورند.

ابزار خوشنویسی قلم نی (نی ، خامه ، کلک) reed -ghalam callygraphy pen

ابزار خوشنویسی

تاریخچه قلم نی ( نی دزفولی)

قلمی چوبی است که مهم ترین و اساسی ترین ابزار در خوشنویسی به حساب آمده، وظیفه انتقال مرکب بر روی کاغذ یا بستر خوشنویسی را بر عهده دارد. این قلم دارای نوکی پهن و شیب دار است که با استفاده از کناره ی قلم، پهنای کامل یا قسمتی از آن میتوان خطوطی با ضخامت های مختلف ایجاد نمود. ایرانیان به خوبی با قدرت تمام از گذشته تا کنون برای نوشتن آثار مذهبی ، ادبی و تاریخی از آن استفاده میکرده اند. آثار مکتوب نگهداری شده در موزه های بزرگ ایران و جهان دلیل بارزی بر این مدعاست.

از این قلم برای برداشتن رنگ در نقاشی مینایی، آثار حجمی دکوراتیو (تزئینی)و … نیز استفاده میشود.

استفاده از نی برای نوشتن به دوران ما قبل اسلام بر میگردد. زرتشتیان برای نوشتن اوستا بر روی پوست یا لوحه های گلی ، از نی ، چوب یا ابزار های فلزی استفاده میکرده اند.

در دوران اسلام نیز از وسیله ای شبیه نی (چوب تراشیده از درخت خرما و …) برای نوشتن قرآن بر روی پوست استفاده می شده است. در قرن سوم هجری یکی از بزرگ ترین خوشنویسان دوران اسلامی، ابن مقله بیضاوی شیرازی یا محمد فارسی وزیر حکومت اسلامی در دوران عباسیان ، شش خط (نسخ ثلث ، توقیع ، رقاع ، ریحان ، محقق) را که به اقلام سته (خطوط شش گانه ) مشهورند از خط کوفی استخراج نمود.

ابزار خوشنویسی

تاریخچه قلم نی خوشنویسی (نی خیزران)

تقریباً میتوان گفت برش قلم (زبانه ی قلم) از این دوران آغاز گردید. زیرا تعیین شیب قلم باعث تغییر در ساختار ظاهری و هویت خط شده ، با تفاوت و اختلاف کمی در شیب قلم، خطوطی با ساختار متنوع در سطح و دور را میتوان تحریر کرد.

کوفی با نی هایی که تخت هستند نوشته میشود؛ در حالی که خطوط دیگر خط دارای شیب های متفاوتی با نی کوفی هستند.

در قرن هفتم هجری خواجه سلمان اصفهانی نیز با ابداع خط تعلیق (نخستین خط ایرانی پس از اسلام ) که از تلفیق دو خط توقیع و رقاع شکل گرفته بود، ارزش نی و چگونگی قطع را مورد اهمیت قرار داد؛ به گونه ای که پس از این دوران هنرمندان و بزرگان زیادی از اهل ادب و فضل، اشعار و ابیاتی در خصوص نی بیان داشته اند.

در قرن هشتم هجری میر علی تبریزی با خوشنویسی کتاب همای و همایون اثر خواجوی کرمانی که توسط جنید نقاشی شده بود یکی از زیبا ترین خطوط اسلامی (عروس خطوط اسلامی) و دومین خط ایرانیان را به دنیای اسلام و ایران ارزانی داشت.

پس از این دوره به علت استفاده زیاد از خط نستعلیق برای آثار هنری ، ادبی قولنامه های اداری، کاربرد های عمومی و غیره استفاده از نسخ برای نوشتن قرآن و احادیث خط ثلث برای کتیبه نگاری و تزئینات بناها و غیره اهمیت به قطع نی چندین برابر گشت.

ابزار خوشنویسی خط-نسخ-رقم-سید-محمد-حسین-یزدی

خط نسخ رقم سید محمد حسین یزدی یا (امین ـ عین الدوله ) مربوط به دوران قاجار- اسکن شده توسط هنر مندگرامی  رضا شیخ محمدی

با ابداع خط شکسته نستعلیق که شیب آن مشابه خط های توقیع و رقاع (رقعه) است، شیب نی اهمیت فراوانی یافت به گونه ای که هنرجویان برای آشنایی و فراگیری خطوط بایستی مدتهای زیادی نی خود را به استاد میسپردند تا برایشان بتراشد. خوشنویسی شکسته نستعلیق که بر اساس نیاز به تند نویسی از خط نستعلیق شکل گرفته بود و برای مکتوب کردن مسائل درباری و عمومی به کار میرفت مستهلک شدن نی و تراشیدن آن را چندین برابر می ساخت.

استفاده از نی یا چوب های تراشیده شده ی مشابه نی خوشنویسی ایرانی و عربی تنها منوط به کتابت زبان فارسی و عربی نمیشد بلکه هنرمندان و کاتبان غربی در قرون وسطی و پس از آن نیز از نی برای نوشتن آثار خود استفاده میکرده اند. خط گوتیک که در قرون ۱۲ تا ۱۴ میلادی کاربرد زیادی در نوشتار متون ادبی، مذهبی، هنری و غیره داشت نمونه ی بارزی بر این گفته است. زیرا خط گوتیک یا برخی خطوط اروپایی نیز به گونه ای هستند که با ابزاری مشابه نی باید نوشته شوند. تفاوت عمده ی نی مورد استفاده در خطوط لاتین به کارگیری نی های تخت به جای نی های شیب دار در خط فارسی به صورتی است که میتوان گفت شیب نی در نوشتار لاتین مشابه شیب نی در خط کوفی میباشد.

آثار موزه ای در کشورهای اروپایی و غربی دلالت بر کاربرد نی در دوران گوتیک، رنسانس ،‌باروک و سپس در قرن نوزدهم دارد . میتوان گفت با ورود بسیاری از اثار فرهنگی و تاریخی شرقیان توسط جهان گردان، باستان شناسان و هنر دوستان به کشور های اروپایی در اواخر قرن هجدهم و نوزدهم استفاده و به کارگیری این ابزار از سر گرفته شد و پس از آن خود نویس هایی به صورت نی(ر.ک به کلک فرنگی) به بازار عرضه گردید. به هر حال هنرمندان بزرگی چون درویش عبد المجید طالقانی ، میر عماد، غلامرضا اصفهانی ، محمد رضا کلهر ، میرزا احمد نیریزی ، یاقوت مستعصمی و هنرمندان بزرگی که ذکر آنان در این جا جایز نیست ساختار نی را به این گونه که امروزه مورد استفاده ی کشور های اسلامی ایران و حتی کشور های شرقی چون چین و ژاپن یا کشور های غربی برای کالیگرافی است شکل داده ، آن را به اوج دقت و ظرافت رساندند.

نی را با توجه به ضخامت، رنگ، درجه استقامت و محکمی به چند دسته تقسیم می کنند.

از نظر ضخامت:

قلم غبار (کمتر از نیم میلی متر)، قلم کتابت (از سه چهارم تا یک و نیم میلی متر) قلم خفی (از نیم تا سه چهارم میلی متر) قلم زیر (کمتر از یک و نیم تا دو میلی متر) قلم مشقی (یک و نیم میلی متر) قلم سر فصل (از دو تا شیش میلی متر)، قلم کتیبه (بیشتر از دو سانتی متر)

 اجزای مختلف نی در خوشنویسی ابزار خوشنویسی

تاریخچه قلم نی خوشنویسی ، تاریخچه قلم نی خوشنویسی

 به علت اهمیت نی در نوشتن کتاب ها، قراردادهای اجتماعی و غیره به عنوان منابع علمی، مذهبی و فرهنگی اجزای آن میان ایرانیان و مسلمانان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است

منبع برخی از مطالب سایت آموزش طراحی با مداد  هنر آباد: کتاب مواد و ابزار هنری ۱ ابزار آلات هنری نویسنده: عیسا امیری چولاندیم 

______________________________________________________________________________

خرید اینترنتی بهترین سی دی های آموزش طراحی و نقاشی در فروشگاه اینترنتی  هنرآباد

خرید آموزش خوشنویسی نستعلیق

کاملترین مجموعه آموزش خوشنویسی نستعلیق در ایران

آموزش خوشنویسی نستعلیق
شکل واقعی پکیج دریافتی آموزش خوشنویسی نستعلیق
مقدمه ای بر خط نستعلیق- ابزار و ادوات مورد نیاز برای خطاطی- آموزش اتصالات حروف در خط نستعلیق- آموزش حروف الفبا- آموزش قواعد سطر نویسی و بیت نویسی

برترین مجموعه آموزش خوشنویسی نستعلیق در ایران

آموزش جامع و کاربردی خوشنویسی نستعلیق

توسط استاد مسلم بیگی

 

آموزش خط خودکاری

آموزش زبان انگلیسی نصرت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید مدل نقاشی
فروش کتاب هنذی